مراقبت از ریشه فرش

مراقبت و نگهداری از ریشه فرش دستباف و ماشینی

فرش یکی از وسایل قیمتی خانه است که معمولا آسیبی که به آن می‌رسد یا بر اثر سوختگی است و یا بر اثر پوسیدگی و پارگی. هر آسیبی که به فرش برسد، فرقی نمی‌کند از چه نوع و به چه میزان باشد، در هر صورت ضرر مالی زیادی به ما وارد کرده و ظاهر منزل را نازیبا خواهد کرد. در این مقاله از قالیشویی هشتگرد تصمیم گرفتیم به آموزش نحوه مراقبت از ریشه فرش و نگهداری از ریشه فرش دستباف و ماشینی بپردازیم. امیدواریم این نوشته به سلامت و طول عمر بیشتر فرش های شما، کمک کند.

مراقبت از ریشه فرش دستباف و ماشینی

ابتدا باید ببینیم ریشه فرش چیست؟ فرش از قسمت های مختلفی بافته می‌شود که یکی از آن قسمت ها ریشه فرش است. ریشه فرش همان نخ های سفید و یا کرمی انتهای فرش است که ممکن است به شکل های ساده،بافته شده و… وجود داشته باشد. این قسمت یکی از مهم ترین قسمت های فرش است چرا که بیشتر در معرض پوسیدگی و.. قرار دارد. پوسیدگی ریشه فرش به پوسیدگی خود فرش منج می‌شود و اگر از آن به درستی مراقبت نکنید و یا جلوی پیشروی پوسیدگی را نگیرید، به مرور زمان فرش شما کم قیمت تر و فرسوده تر می‌شود. قالیشویی هشتگرد می‌تواند به شما در جلوگیری از پوسیدگی و حتی رفع پوسیدگی ریشه فرش کمک کند.

نحوه مراقبت از ریشه فرش

نگهداری از ریشه فرش با کاور ریشه

اولین پیشنهاد برای نحوه نگهداری از ریشه فرش دستباف و ماشینی در هر لیست و مقاله ای همین کاور ریشه است. کاور ریشه در جنس های مختلف در بازار وجود دارد که جنس توری مانند آن بهتر است، زیرا با جریان هوا درون کاور از پوسیدگی ریشه جلوگیری می‌شود. کاور ریشه جلوی کثیف شدن ریشه را می‌گیرد و همچنین مانع به هم ریختگی ریشه می‌شود زیرا بصورت منظم همه ریشه ها را درون خود نگه می‌دارد.

  علت پوسیدگی و پارگی فرش

با راه رفتن روی کاور نه آسیبی به آن می‌رسد، نه ریشه فرش کثیف می‌شود. کاور ریشه چسبی ندارد که به ریشه بچسبد و شما را نگران چسبناک کردن ریشه کند، با نوار چسبی کمی که انتهای ریشه وجود دارد شما می‌توانید به راحتی از این محصول استفاده کنید. قیمت پایینی هم دارد و نیاز نیست نگران هزینه آن باشید.

کارخانه قالیشویی صدف ارائه دهنده انواع خدمات قالیشویی در هشتگرد می باشد. برای دریافت خدمات با ما تماس بگیرید. قالیشویی در مهستان از شعبه های قالیشویی صدف می باشد و ارائه دهنده خدمات قالیشویی در شهر جدید مهستان می باشد.

نگهداری از ریشه فرش با گره زدن ریشه

یکی از اولین اقداماتی که باید بعد از خرید فرش انجام دهید این است که ریشه فرش را گره بزنید. این کار موجب می‌شود ریشه ها مرتب تر شده و آسیب کمتری به آن ها برسد. هر نوع گره ای که میخواهید بزنید، باید دسته های پنج تایی از ریشه جدا کنید و بعد به طور دلخواه گره بزنید. یکی از گره های معروف فرش گره نخودی است. به طوری که ریشه ها را دور انگشت بپچید و گره بزنید. گره های دیگری هم به اسم دو گره و گره زنجیری وجود دارند که در ادامه با آن ها آشنا می‌شوید.

مراقبت و نگهداری از ریشه فرش دستباف و ماشینی
مراقبت از ریشه فرش دستباف و ماشینی

نگهداری از ریشه فرش با دو گره

در این نوع گره ریشه‌های فرش را به گروه‌های دو الی پنچ تایی تقسیم کنید. اگر راست دست هستید، یک گروه را با دست چپ بگیرید و با دست راست نخ را با انگشت شست و سبابه بگیرید، دسته نخی که در دست چپ بود را دو بار دور انگشت میانه، سبابه و شصت بچرخانید.

  پاک کردن لکه روغن و چربی از روی فرش

وقتی اولین دسته دو یا پنج تایی از ریشه‌ها را از میان آن بیرون آوردید؛ با دست راست باقی نخ را هدایت کنید و گره بزنید. با باقی دسته‌ها نیز همین روش را ادامه دهید.

نگهداری از ریشه فرش با گره زنجیره ای

در گره زدن زنجیری، ابتدا انتهای ریشه‌ها را گره نخودی یا دو گره بزنید؛ بعد در دنباله ریشه‌های هموار به اندازه دو سانتی‌متر از گره نخودی، دوباره گره معمولی ایجاد کنید و در ادامه نیز از محل قبلی با فاصله دو سانتیمتری با ریشه‌های همجوار گره بزنید…

نگهداری از ریشه فرش با لفاف دوزی

یکی دیگر از راه های حفظ و نگهداری فرش این است که لفاف دوزی انجام دهید. در لفاف دوزی ریشه هارا درون پارچه ای مخصوص گذاشته و آن را می‌دوزند. این کار سبب می‌شود ریشه ها کمتر کثیف شده و همچنین جریان هوا که از بین پارچه عبور می‌کند باعث می‌شود فرش پوسیده نشود. در لفاف دوزی دیگر ریشه های فرش معلوم نیستند و از انواع اسیب های فیزیکی و شیمیایی حفظ می‌شوند.

قالیشویی صدف بهترین قالیشویی شهر جدید هشتگرد آماده آرائه خدمت رسانی به شما مشتریان عزیز می باشد. در صورت نیاز به خدمات قالیشویی در شهر جدید هشتگرد با ما در تماس باشید.

استفاده از چسب ممنوع

مدتی است که بین خانواده ها رواج پیدا کرده که ریشه های فرش را با استفاده از یک چسب پهن چسب می‌زنند. باید توجه داشت که این کار اسیب های یادی به ریشه وارد می‌گند، از جمله اینکه هوایی درون چسب جریان ندارد و این برای ریشه مضر است. چسب هم به مرور خاصیت چسبندگی خود را از دست می‌دهد و شما مجبور به تعویض آن می‌شوید. این کار باعث ایجاد چسبندگی بین ریشه های فرش می‌شود، مواد شیمیایی چسب هم موجب آسیب به فرش و احتمالا پوسیدگی آن می‌شود. بسیار پیش می‌آید که اثرات چسب حتی با شستشو هم از بین نمی‌رود.

  روش های پاک کردن لکه لاک از روی فرش

نحوه تشخیص پوسیدگی ریشه فرش

اگر ریشه فرش به راحتی با دست یا حتی خود به خود کنده می‌شوند قطعا ریشه های فرش دچار پوسیدگی شده است. پوسیدگی ریشه فرش و نا متقارن بودن طول آن ها موجب کم شدن زیبایی فرش و همچنین کاهش قیمت آن می‌شود.

مراقبت و نگهداری از ریشه فرش دستباف و ماشینی
نگهداری از ریشه فرش دستباف و ماشینی

علت های پوسیدگی فرش

یکی از مهمترین علت های پوسیدگی ریشه فرش رطوبت است. اگر ریشه ها زمان زیادی رطوبت داشته و خشک نشوند، این امر موجب می‌شود ریشه های فرش به سرعت پوسیده شوند. زردی و لکه های اب روی ریشه معمولا نشان دهنده این هستند که پوسیدگی به علت رطوبت و تماس طولانی مدت با آب بوده است.دومین علت پوسیدگی ریشه فرش شست و شوی اشتیاه فرش است. اگر فرش ها به درستی شسته و خشک نشوند، به احتمال زیاد ریشه های فرش دچار پوسیدگی شود. حتی یکی از مشخصه خوب قالیشویی معتبر این است که بعد از شست و شوی فرش یشه ها نه تغییر رنگ می‌دهند و نه اینکه ریش ریش و دچار پوسیدگی می‌شوند.

برای دریافت خدمات قالیشویی در کردان با کارخانه قالیشویی صدف تماس بگیرید. قالیشویی در کمالشهر یکی از شعبه های فعال کارخانه قالیشویی صدف می باشد. در صورت نیاز به دریافت خدمات قالیشویی در سهیلیه با کارخانه قالیشویی صدف بهترین قالیشویی سهیلیه تماس بگیرید.

حفظ ریشه فرش با قالیشویی اصولی

می‌توانید شستن فرش های خود را به کادر مجرب و دستگاه های اتوماتیک قالیشویی هشتگرد بسپارید تا از پوسیدگی و آسیب به فرش جلوگیری کنید. یکی از خدماتی که قالیشویی هشتگرد ارائه می‌دهد ترمیم ریشه قالی است. اگر ریشه قالی شما دچار آسیب شد، قالیشویی هشتگرد آن را ترمیم و از آسیب به بقیه فرش جلوگیری می‌کنند.

علت پوسیدگی و پارگی فرش از مقاله های مرتبط و مفید سایت قالیشویی صدف می باشد که پیشنهاد می کنیم آن را مطالعه کنید.

نحوه مراقبت از ریشه فرش به چه صورت می باشد؟

در این مقاله از سایت قالیشویی صدف هشتگرد به برسی روش های مراقبت از ریشه فرش به طور کامل پرداخته ایم. پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

چگونه ریشه فرش را حفظ کنیم؟

می‌توانید شستن فرش های خود را به کادر مجرب و دستگاه های اتوماتیک قالیشویی صدف (بهترین قالیشویی هشتگرد) بسپارید تا از پوسیدگی و آسیب به فرش جلوگیری و ریشه فرش خود را حفظ کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.