روش های پاک کردن شمع از روی فرش

چگونه می توان لکه ی شمع را از روی فرش پاک کرد؟

برای پاک کردن موم شمع از روی فرش روش های متفاوتی وجود دارد که خوبی همه ی آن ها این است که در دسترس هستند و به راحتی می توان برای برداشتن و پاک کردن لکه ی موم شمع از روی فرش از آن ها استفاده کرد. در صورتی که موم شمع بر روی فرش شما افتاده باشد بهتر است معطل نکرده و هرچه زود تر اقدام به پاک کردن آن کنید چرا که هرچه موم بیشتر بر روی فرش باقی بماند پاک کردن آن نیز سخت تر می شود. موم شمع ممکن است سفید باشد یا از رنگ برای رنگی کردن موم استفاده شده باشد که در این صورت علاوه بر برداشتن و پاک کردن خود موم شمع از روی فرش، نیاز است که لکه ی رنگی برجای مانده از موم شمع را نیز به صورت جداگانه از روی فرش پاک کرد.

روش های پاک کردن شمع از روی فرش

استفاده از حرارت

رایج ترین راه برای پاک کردن لکه ی شمع استفاده از حرارت است که به دو روش می توان آن را انجام داد.

استفاده از اتو

ابتدا مطمئن شوید که موم در سخت ترین حالت خود است.
یک دستمال کاغذی بر روی محل موم قرار دهید، اتو را بردارید و به مدت ۱۰ دقیقه بر روی دستمال کاغذی بکشید. کم کم دستمال کاغذی شروع به جذب موم چسبیده به فرش می کند.

حالا به دقت دستمال کاغذی را جابجا کنید تا قسمت تمیز آن روی موم قرار بگیرد و اتو را دوباره بر روی آن فشار دهید و بکشید.
این عمل را تا زمانی که تمام موم جذب دستمال کاغذی شود ادامه دهید.
پس از برداشته شدن موم، ممکن است رنگ موم بر روی فرش باقی مانده باشد. در این صورت می توانید از سرکه، جوش شیرین و یا محلول های شوینده فرش برای از بین بردن لکه ی رنگی استفاده کنید.

استفاده از سشوار

اگر به دنبال راهکاری به جز اتو هستید، می توانید از سشوار نیز استفاده کنید.
با خراش دادن موم خشک و سفت شده بوسیله یک چاقو شروع کنید. دقت کنید که چاقو تیز یا اره ای نباشد. این عمل ممکن است ذرات موم شلی بر جا بگذارد که بهتر است با جارو برقی آن را از روی فرش بردارید. زمانی که این کار را انجام دادید یک حوله ی سفید و تمیز و مرطوب روی لکه ی شمع باقی مانده روی فرش قرار دهید. سشوار را روی درجه کم یا متوسط تنظیم کنید و بالای حوله بگیرید. این کار موم باقی مانده را ذوب و نرم می کند تا جذب حوله شود. تا زمانی که موم شمع بر روی فرش باقی مانده باشد این مراحل را تکرار کنید تا تمام موم شمع جذب حوله شود و از روی فرش کاملا برداشته شود.
در نهایت می توانید از الکل روی حوله تمیز استفاده کنید و جای شمع را با حوله بمالید تا لکه رنگی حذف شود. یا از محلول های شوینده ی معمول برای پاک کردن لکه ی رنگ استفاده کنید. سپس اجازه دهید تا فرش خشک شود.

روش های پاک کردن شمع از روی فرش
روش های پاک کردن شمع از روی فرش

بدون استفاده از حرارت

یخ

ابتدا مقداری یخ را در کیسه فریزری یا کیسه زیپ دار بریزید و مطمئن شوید که سوراخی نداشته باشد.
سپس کیسه یخ را روی موم شمع چسبیده به فرش قرار دهید و فشار دهید تا زمانی که مطمئن شوید موم شمع سفت شده باشد. پس از انجام اینکار موم شمع سفت شده را با چاقویی که تیز نباشد خراش دهید. دقت کنید که اگر موم شمع سفت و خشک نشده باشد این عمل می تواند به الیاف فرش آسیب وارد کند. این عمل ممکن است ذرات موم شلی بر جا بگذارد که بهتر است با جارو برقی آن را از روی فرش بردارید. در نهایت هم برای از بین بردن لکه از شوینده های معمول استفاده کنید و پس از پاک کردن آن، یک حوله ی خشک روی لکه بگذارید تا رطوبت را به خود جذب کند.

کاغذ روغنی

چند لایه کاغذ روغنی را روی لکه ی موم شمع بر روی فرش قرار دهید و اتو را در درجه بالا تنظیم کنید و بر روی کاغذ روعنی بگذارید و اجازه دهید ۱۰ ثانیه روی آن بماند. این کار باعث برداشته شدن موم شمع از روی فرش و انتقال آن به کاغذ روغنی می شود. این کار را ادامه دهید تا زمانی که تمام موم شمع از روی فرش برداشته شود که این کار ممکن است نیاز به نگه داشتن اتو بر روی کاغذ روغنی برای حدود ۳۰ ثانیه نیز داشته باشد. نکته حائز اهمیت در این روش این است که به هیچ وجه کاغذ روغنی را به صورت تک لایه استفاده نکنید چرا که ممکن است در اثر حرارت اتو به فرش آسیب برسد.

برای پاک کردن لکه ی رنگی برجای مانده از موم شمع می توان به این صورت عمل کرد:

استفاده از سرکه

استفاده از سرکه و جوش شیرین در پاک کردن لکه ی رنگی برجا مانده از موم شمع بسیار خوب عمل می کند. مقدار مناسبی از جوش شیرین را بر روی لکه ی رنگی بپاشید و یک دقیقه صبر کنید. سپس مقداری سرکه روی جوش شیرین بریزید تا لکه ی رنگی را خنثی کند. می توانید مقدار سرکه ای را که می ریزید بیشتر کنید تا تا تمام جوش شیرینی که روی فرش ریختید در آن حل شود. مجموع این دو ماده به صورت یک شوینده واحد عمل می کند که بسیار اثر بخش است. سپس با حوله ای مرطوب سرکه را از روی فرش پاک کرده و محل را با جارو برقی تمیز کنید.

استفاده از الکل

از آنجایی که موم شمع ماده ای بر پایه روغن است، حلالی مانند الکل که می تواند مواد روغنی را در خود حل کند میتواند در پاک کردن لکه ی موم شمع از روی فرش به ما کند. برای اینکار ابتدا مقداری از الکل را بر روی پنبه ریخته و به صورت مداوم روی لکه ی موم شمع بکشید. حل شدن لکه ی رنگی را به راحتی می توانید ببینید. هنگامی که فرش خشک شد با یک اسفنج تاحیه را پاک کرده و در آخر جارو برقی بکشید.

شما می توانید برای شستشو و مراقبت حرفه ای از فرش خود، از خدمات قالیشویی صدف ( بهترین و قدیمی ترین قالیشویی هشتگرد ) استفاده کنید. در صورت داشتن هرگونه سوال یا چالش در تمیز نگه داشتن فرش خود، با ما تماس بگیرید.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x