شستشوی غیر اصولی فرش دستباف

شستشوی غیر اصولی فرش دستباف و کاهش عمر مفید آن

فرش دستباف یکی از هنرهای اصیل ایرانی است که در تمام دنیا شناخته شده و ارزش بالایی دارد از این رو روش نگهداری و شستشوی آن نیز از حساسیت زیادی برخوردار خواهد بود. در این مقاله قصد داریم به بررسی شستشوی غیر اصولی فرش دستباف و کاهش عمر مفید آن بپردازیم و در این زمینه اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم با ما همراه باشید.

شستشوی غیر اصولی فرش دستباف

در مرکز قالیشویی صدف برای فرایند شسشوی فرش دستباف از دستگاه های تمام اتوماتیک استفاده می شود و روند انجام کار به صورت کاملا مکانیزه صورت می پذیرد. در واقع برای شسشتو براساس جنس الیاف فرش و لکه دار بودن آن روش های مختلفی وجود دارد و برای هر کدام از انواع فرش از شوینده مناسب آن استفاد می شود. لازم است که بدانید تمام مراحل کار توسط افراد حرفه ای و تحت نظارت کارشناس متخصص صورت می پذیرد. نظافت و شسشتوی اصولی فرش دستباف که تاثیر بسزایی نیز در افزایش عمر مفید آن دارد در چهار مرحل به قرار ذیل صورت می پذیرد:

  • لکه برداری
  • شستشو
  • اتوکشی
  • خشک کردن

برخی افراد برای شستشوی فرش روش سنتی را انتخاب می کنند در صورتی که این روش اگر به صورت غیر اصولی انجام شود ممکن است به فرش آسیب وارد کرده و در کاهش عمر مفید آن تاثیر داشته باشد که در ادامه به آن می پردازیم. برای آشنایی با مهمترین نکات شستشوی فرش دستباف توصیه می کنیم مقاله مربوط به آن را در سایت قالیشویی صدف جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شستشوی فرش دستباف مطالعه کنید.

  روش های تميز كردن فرش روشن در خانه
علت شستشوی غیر اصولی فرش دستباف
شستشوی غیراصولی فرش دستباف

چرا نباید فرش دستباف را به روش سنتی بشوییم؟

نمی توان قاطعانه اعلام کرد که روش سنتی شستشوی فرش دستباف غیر اصولی است بلکه این روش دارای مزایا و معایب خاص خود می باشد و برخی افراد به دلیل این که تصور می کنند در مراکز قالیشویی ممکن است بافت و رنگ  فرش دستباف خراب شود از این رو روش سنتی و شستشوی دستی در منزل را انتخاب می کنند.

اگر فرایند شستشوی فرش به صورت غیر اصولی انجام شود علاوه بر آسیب دیدن فرش احتمال لکه شدن آن نیز وجود دارد و ممکن است رنگ قسمتی و یا حتی کل قالی پخش شود. در ادامه به برخی از موارد که در شستشوی غیر اصولی موجب آسیب دیدن فرش دستباف شده و عمر مفید آن را کاهش می دهد می پردازیم:

علت شستشوی غیر اصولی فرش دستباف

شوینده های اسیدی و نامناسب

ممکن است به این صحنه روبرو شده باشید که بعد از شسشتوی فرش دستباف قسمتی از آن و یا در انتهای ریشه لکه های زرد رنگی نمایان شود و یا حتی در مواردی نیز بوی نامطبوعی دارد که دلیل این امر استفاده از شوینده های اسیدی و نامناسب است که موجب جمع شدن رنگ در قسمت های مختلف فرش می شود البته گاهی خارج نشدن کامل آب از فرش در مرحله آبکشی می تواند یکی دیگر از دلایل زرد شدن فرش دستباف باشد.

علت شستشوی غیر اصولی فرش دستباف چیست
علت شستشوی غیر اصولی فرش دستباف

خارج نشدن آب اضافی فرش

یکی دیگر از مواردی که می تواند در آسیب دیدن فرش دستباف تاثیر داشته باشد و حتی منجر به لکه دار شدن آن نیز می شود خارج نکردن کامل آب از داخل فرش است که این امر متاسفانه در روش های شستشوی دستی رخ می دهد و به دلیل در اختیار نداشتن فضای کافی و یا عدم آگاهی افراد در این زمینه می باشد. در صورتی که احتمال این که در قالیشویی هشتگرد چنین مشکلی ایجاد شود صفر است.

  روش های پاک کردن لکه قهوه از روی فرش

در این مرکز از دستگاه های مکانیزه برای شسشتو و آبکشی استفاده می شود و قبل از خشکشویی مرحله خارج شدن کامل آب از فرش یا آبگیری در محوطه های مخصوصی صورت می پذیرد. چرم دوزی فرش دستباف از خدمات ویژه کارخانه قالیشویی صدف می باشد در صورت نیاز به خدمات چرم دوزی فرش دستباف با ما تماس بگیرید.

آبکشی فرش بعد از اتمام شستشو و لوله کردن آن

از دیگر موارد غیر اصولی در شستشوی فرش دستباف که می تواند منجر به خرابی و کاهش عمر مفید آن شود آب کشی چند مرتبه ای فرش است، برخی افراد بعد از اتمام مرحله پاروکشی در روش سنتی و لول کردن فرش مجدد روی فرش را آب کشی می کنند و از این طریق مقدار زیادی آب به داخل الیاف فرش نفوذ کرده و رطوبت ایجاد می شود و در نهایت موحب زرد شدن ریشه و فرش می گردد. با توجه به این که در روش شستشوی سنتی فرش در مجاورت هوای آزاد خشک می شود لذا مرحله خشک شدن فرش طولانی تر خواهد بود از این رو توصیه می کنیم که شسشتوی اصولی و مناسب فرش را به قالیشویی هشتگرد بسپارید.

لکه گیری قبل از شروع شستشو

یکی از مهم ترین و اصلی ترین اقدامات برای شسشتوی اصولی فرش این است که لکه های روی فرش را قبل از شسشتوی اصلی لکه گیری کنید در غیر این صورت ممکن است اثرات لکه به سایر قسمت های فرش نفوذ کند. نحوه نگهداری از ریشه فرش دستباف از مقالات مفید سایت قالیشویی صدف می باشد که پیشنهاد می کنیم این مقاله کاربردی را در وب سایت قالیشویی صدف مطالعه نمایید.

  آموزش شستشوی مبل پارچه ساتن
روش صحیح شستشوی فرش دستباف
روش صحیح شستشوی فرش دستباف

استفاده از آب گرم

یکی دیگر از مواردی که در شستشوی غیر اصولی فرش دستباف انجام می شود استفاده از آب گرم است، توجه داشته باشید که این کار به رنگ و نقوش فرش آسیب می رساند و در نهایت شکل ظاهری فرش تغییر کرده و غیر قابل استفاده خواهد شد. لذا یکی از نکات مهمی که در شستشوی فرش به روش سنتی باید مدنظر داشته باشید دقت به دمای آب است که این مورد در مراکز قالیشویی مدرن و مکانیزه به درستی رعایت می شود.

غبارگیری فرش

یکی از مهم ترین مواردی که قبل از شستشوی فرش باید انجام شود غبارگیری است و با این کار در زمان شستشو به دلیل عدم وجود خاک و غبار در فرش زردآب از آن خارج نمی شود. در صورتی که غبارگیری فرش به درستی انجام نشود در افزایش وزن فرش به دلیل جذب آب تاثیر خواهد گذاشت. کارخانه قالیشویی صدف بهترین قالیشویی در کمالشهر کرج خدمات شستشوی انواع فرش دستباف را به صورت تخصصی انجام می دهد در صورت نیاز به خدمات شستشوی فرش دستباف با ما تماس بگیرید.

شستشوی مجدد ریشه بعد از اتمام فرایند شستشو

زمانی که فرش را برای خشک شدن آویزان می کنند مسیر خروج آب به سمت ریشه خواهد بود که لازم است که به منظور جلوگیری از زرد شدن ریشه بعد از خروج آب آن را به صورت جداگانه شستشو دهند و از این طریق نه تنها ریشه ها زرد نشده بلکه کاملا تمیز نیز خواهد شد. البته این کار برای شستشوی سنتی انجام می شود، در قالیشویی صدف با استفاده از دستگاه های تمام اتوماتیک آب گیری فرش صورت می گیرد و سپس در مجاروت هوا فرایند خشکشویی انجام می شود.

بهترین روش شستشوی اصولی فرش دستباف چیست؟

سپردن فرش دستباف به یک قالیشویی معتبر مانند قالیشویی صدف بهترین راهکار برای شستشوی اصولی فرش دستباف است.

آیا ممکن است شستشوی غیر اصولی فرش دستباف توسط قالیشویی نیز انجام بگیرد؟

معمولا قالیشویی های معتبر مانند قالیشویی صدف هشتگرد چنین اشتباهی نمی کنند و شستشوی هر نوع فرش را با توجه به جنس آن انجام می دهند.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.