چرم دوزی فرش

چرم دوزی فرش ماشینی و دستباف

در این مقاله قصد داریم به بررسی چرم دوزی فرش ماشینی و دستباف بپردازیم و در این زمینه اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم دعوت می کنم با قالیشویی هشتگرد همراه باشید.

چرم دوزی فرش ماشینی و دستباف

در چرم دوزی، لبه دوزی، دور دوزی یا شیرازه دوزی  از نوار های چرمی  در عرض ۳ الی ۵ سانت و به اندازه طول فرش به کناره های آن به صورت زیگزاگی دوخته می شود که با توجه به نوع فرش (نوع بافت و جنس تار و پود آن) و بودجه افراد از دو نوع چرم طبیعی و مصنوعی استفاده می شود قابل ذکر است که انجام فریاند چرم دوزی علاوه لذی کارخانه های بافنده فرش در مرکز قالیشویی هشتگرد نیز صورت می پذیرد چرم دوزی معمولا برای فرشهای ابریشم از نوع دستباف و یا ماشینی انجام می شود.

فواید چرم دوزی فرش ماشینی و دستباف

  • برای زیبایی و رفع نقص های همانند کجی و سوراخ های که بواسطه میخ بر روی لبه فرش ایجاد شده است که در در فرش های دستبافی که به دلیل پایین کشیدن قالی از دار دچار کجی یا نقص شدانده چرم دوزی بهترین و کم هزینه ترین راه برای رفع آن نقص است.
  • چرم دوزی باعث می شود فرش بر روی سطوحی مانند سرامیک و پارکت لیز نخورد و لول نشود. فرش های از جنس ابریشم و پلی استر بر روی سطوح گفته شده لیز میخورد اما با انجام چرم دوزی این مشکل برطرف می شود.
  • استحکام فرش را بالا می برد از پوسیدگی  و آسیب دیدن فرش به مرور زمان جلوگیری می کند.
  • موجب افزایش ارزش فرش بخصوص برای فرش های دستباف می گردد. البته قابل ذکر است برای فرش های صادراتی این قضیه برعکس است  زیرا بیشتر  لبه دوزی برای رفع عیب فرش است و این موضوع باعث کاهش قیمت فرش می شود.

کارخانه قالیشویی صدف بهترین قالیشویی در شهر جدید هشتگرد ارائه دهنده انواع خدمات قالیشویی و رفوگری و ریشه بافی می باشد. در صورت نیاز به خدمات با ما تماس بگیرید.

برای چرم دوزی فرش ماشینی و دستباف از چه جنس چرمی استفاده کنیم؟

همان گونه که می دانید ما دو نوع چرم داریم  چرم مصنوعی مواد پلاستیکی و فوم و چرم طبیعی که معمولا از پوست گاو استفاده می شود.
حال شاید برای شما هم سوال باشد که از کدام چرم برای لبه دوزی فرش مناسب تر است؟ در جواب باید بگوییم که این انتخاب کاملا سلیقه ای  است و به میزان بودجه شما نیز بستگی دارد   ولی اگر فرش شما دستباف و قدیمی است ارزش بالایی دارد  لذا توصیه می کنیم که از چرم طبیعی استفاده نمایید و برای فرش های ماشینی هم می توانید از جنس چرم مصنوعی را به کار ببرید.

چرم دوزی فرش ماشینی و دستباف
چرم دوزی فرش ماشینی

در ادامه به چند نکته مهم در انتخاب جنس چرم مناسب برای فرش شما اشاره می کنیم: 

  • در چرم دوزی چرم مصنوعی با درجه کیفیت بالا طول عمر بیشتری نسبت به چرم طبیعی دارد. 
  • اگر از چرم طبیعی برای لبه دوزی فرش هایتان  استفاده کردید از نوارهای ضد بید و مور نیز استفاده کنید. 

برای دریافت خدمات قالیشویی در کردان با کارخانه قالیشویی صدف بهترین قالیشویی در کردان تماس بگیرید. کارخانه قالیشویی صدف ارائه دهنده انواع خدمات قالیشویی و ترمیم پارگی فرش می باشد.

نحوه چرم دوزی فرش ماشینی و دستباف

قالیشویی هشتگرد برای انجام فرایند چرم دوزی فرش ماشینی و دستباف به قرار ذیل عمل می کند:

وسایل مورد نیاز چرم دوزی فرش ماشینی و دستباف

  • نوار چرمی  (مصنوعی یا طبیعی )
  • نخ مخصوص دور دوزی  یا چرم دوزی  (نخ وکس دار)
  • سوزن مناسب چرم دوزی (سوزن شیرازه)

برای شروع فرایند چرم دوزی  ابتدا اگر فرش دارای نقص باشد (تا خوردگی یا لول خوردگی  فرش) باید تشخیص داده شود سپس توسط چکش های مخصوص  از جنس چوب فرش ها را می کوبند  سپس پارچه سفید را مرطوب، روی پشت فرش پهن و  اتو می کنند  و بعد از مرحله اتو کشی با استفاده از نوار های چرمی  لبه دوزی یا دور دوزی می شوند و نوع دوخت نیز به صورت زیگزاگی می باشد.

جهت دریافت خدمات قالیشویی در مهستان با کارخانه قالیشویی صدف محبوب ترین قالیشویی در مهستان تماس بگیرید. کارخانه قالیشویی صدف ارائه دهنده انواع خدمات قالیشویی و رفوگری در مهستان می باشد.

چرم دوزی فرش ماشینی و دستباف
چرم دوزی فرش

در گذشته  لبه دوزی فقط برای فرش های دستباف  انجام شده و لیکن امروزه برای فرش های ماشینی نیز از این روش استفاده می کنند تا در مرحله  حمل نقل در حین صادرات آسیب نبینند البته ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که کار شیرازه دوزی جنبه زینتی نیز دارد و قالی های که بسیار نفیس و ارزشمند باشد  چهار طرف آن چرم دوزی می شود، اما امروزه کار چرم دوزی  بیشتر انجام می شود زیرا علاوه بر جنبه زیبایی که برای فرش دارد و عیب های آن را اصلاح میکند باعث افزایش طول عمر فرش ها از  ساییدگی و پوسیدگی فرش ها نیز ممانعت می شود.

کارخانه قالیشویی صدف ارائه دهنده خدمات قالیشویی در کمالشهر می باشد. در صورت نیاز به خدمات قالیشویی در کمالشهر با کارخانه قالیشویی صدف تماس بگیرید.

این کار فقط مختص فرش نیست برای گلیم و گبه نیز انجام خواهد شد  اما مانند فرش زیاد استقبال کننده  ندارد  چرم دوزی یا شیرازه دوزی برای تابلو فرش ها نیز مناسب است  زیرا به آنها ظاهری کاملا بی نقص و مرتب می دهد. با توجه به مطالبی که در بالاتر ذکر شد می توان نتیجه گرفت که چرم دوزی فرش ماشینی و دستباف یک فعالیت کاربردی است و فقط جنبه زینتی و یک کار تجملاتی ندارد برخلاف تصور برخی افراد چرم دوزی فرش تنها جنبه تجملاتی ندارد بلکه طبق تحقیقات صورت گرفته کاربردی است و باعث افزایش طول عمر فرش ها میشود.

درست است که این کار برای فرش های گران قیمت و با درجه کیفیت متوسط رو به بالا انجام می گردد  اما یک عمل کاربردی است نه تجملاتی  لازم به ذکر است که تمام فرش های ارزشمندی که در موزه ها نیز نگهداری می شوند  همگی با چرم طبیعی  دور دوزی شده اند و توسط  مواد ضد مور و بید در شرایط ویژه نگهداری میشوند این نوار های چرمی که در لبه دوزی به کار رفته  مدت زمان طولانی نیاز به تعویض ندارد  اما در صورت پارگی و آسیب دیدن بهتر است تعویض شود.

چرم دوزی فرش دستباف
چرم دوزی فرش دستباف

برای انجام لبه دوزی  سعی کنید یک قالیشویی معتبر انتخاب کنید که در انجام این  خبره باشد و به گونه ای کار را انجام دهد که رد دوخت های که بصورت زیگزاگی (هفت و هشتی ) شکل می گیرد روی فرش نمایان نباشد  و برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص این حرفه می توانید با قالیشویی مجاز صدف تماس گرفته  و سوال های خود را مطرح نمایید این مرکز خدماتی قالیشویی در این زمینه ضمن راهنمایی مشتریان خود فرایند کار با بالاترین کیفیت ممکن انجام می دهد.

رفوگری فرش توسط کارخانه قالیشویی صدف به صورت کاملا تخصصی انجام می شود. در صورت نیاز به خدمات رفوگری فرش با ما تماس بگیرید.

هزینه چرم دوزی فرش ماشینی و دستباف چقدر است؟

چرم دوزی فرش به نوع فرش و متراژ فرش بستگی دارد. برای اطلع از هزینه چرم دوزی فرش ماشینی و دستباف با قالیشویی صدف تماس بگیرید.

فواید چرم دوزی فرش ماشینی و دستباف چیست؟

جلوگیزی از لیز خوردن فرش و افزایش طول عمر فرش از مهمترین فواید چرم دوزی فرش ماشینی و دستباف می باشد.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x